volejte 515 555 113 až do 18 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

Zajímavosti LED svítidel a jejich historie

Dnes je máte doma skoro všichni. Řeč je o LED svítidlech. Víte však alespoň něco o jejich historii? Že ne? Nyní to můžete napravit.

Několik informací z historie LED svítidel

Dnes berete LED svítidla či LED žárovky jako běžnou součást vašeho života. Pokud jste tedy jedni z těch, kteří rádi uspoří nemalé částky za jejich provoz. Co o nich však víte? Nejspíše se vám toho mnoho o historii těchto LED svítidel do povědomí nedostalo. Pojďme to tedy alespoň trochu napravit. První, co bychom měli o LED svítidlech či LED žárovkách vědět, je to, co vlastně tento název LED znamená. Jde o anglickou zkratku ze slov Light – Emitting Diode, což v překladu můžeme chápat jako diodu emitující světlo.
 
První praktickou LED diodu vyvinul muž jménem Nick Holonyak. Datuje se do roku 1962. První LED diody můžeme znát pouze v červeném provedení. Zpočátku však jejich výkon nebyl příliš velký. Z toho důvodu byly možnosti využití malé. O využití k osvětlení místnosti si mohli tenkrát nechat jen zdát.
V roce 1971 se pak objevily kromě červené také další barvy. Zde se lidstvo mohlo setkat například se zelenými, oranžovými či žlutými diodami. Tak, jak tomu je nyní, bylo tomu také v minulosti. Tím máme na mysli to, že lidé chtěli stále více a proto docházelo k neustálému vývoji a technickému pokroku, díky kterým již myšlenka osvětlení pomocí LED technologie začala odpovídat realitě.
  
Docházelo ke zvýšení světelného toku, což umožňovalo stále větší možnosti využití. Osmdesátá léta znamenala pro LED technologie první větší rozmach. Kromě diod různých barev jsme se také mohli setkat s diodami různých tvarů.
null 
V této době se začaly také vyrábět i první barevné LED žárovky, které stále neměly dost velký výkon na osvětlení místnosti. Používaly se tedy spíše do okrasných a různých dekorativních svítidel. Sloužily především pro dekorativní účely.
  
První bílá LED dioda byla vyrobena v roce 1995. Díky velkým investicím do vývoje této LED technologie v roce 2002 konečně předstihly tyto LED žárovky v účinnosti klasické neboli standardní žárovky. Neustálý technický pokrok v této sféře zapříčil fakt, že dnes jsou LED žárovky, LED svítidla či spotřebiče všeho druhu s LED technologií snad nejoblíbenější a nejvyhledávanější u většiny lidské populace.
null                     null

Co by vás mohlo zajímat

I v této LED sféře je mnoho zajímavostí, se kterými bychom vás rádi seznámili či vám je pouze oprášili:
- LED svítidla jsou až mnohonásobně úspornější oproti svítidlům či žárovkám klasickým. Můžete si tak být jisti, že pokud vyměníte ty klasické za LED, vynaložené investice se vám brzy vrátí.
- Studie signapurské univerzity dokazuje, že modré LED světlo má silné antibakteriální účinky. Díky tomu pomůže déle udržet jídlo čerstvé.
null               null
- Oproti klasickému světlu přitahují LED svítidla mnohem méně hmyzu. Je tomu tak proto, že neprodukují UV záření, na které hmyz nejvíce létá. Takže například do ložnice, kde míváte otevřené okno i při rozsvíceném světle, je tohle opravdu cenná informace.
- Klasické žárovky jsou poháněné proudem střídavým, ovšem ta LED téměř vždy pohání stejnosměrný proud.
 
Zajímavostí a historických informací jsme vám nyní snad přinesli více než dost. Nyní je jen na vás, zda si LED svítidla a zdroje pořídíte. Na výběr jich zde máte velké množství. Do interiéru i exteriéru. Stačí se jen rozhodnout pro ta pravá LED svítidla.

SOUVISEJÍCÍ produkty

Copyright © 1990 – 2019 Donoci, s.r.o.