volejte 515 555 113 až do 18:00 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

Jak číst energetický štítek?

Jak udává směrnice Evropské unie, je nyní povinné, aby na obale každého světelného zdroje byl uveden energetický štítek.

Pokud se chystáte na koupi nového světelného zdroje, určitě vás bude zajímat několik věcí. V první řadě samozřejmě to, aby vám do svítidla dobře pasoval. Ovšem pro spoustu z vás je velmi důležité také to, aby byl energeticky úsporný. Vše jednoduše zjistíte. Díky nové směrnici Evropské unie musí být na každém obalu světelného zdroje uveden energetický štítek. Už z jeho názvu je patrné, že právě ten určuje energetickou náročnost a můžete si také díky němu srovnat jednotlivé druhy světelných zdrojů. Na štítku můžete vidět celkem 7 energetických tříd. Každá z nich má pak jinou barvu.

Energetické štítky nově

Od 1.9.2021 se můžeme řídit energetickými štítky A-G nově také u světelných zdrojů. A to především u LED svítidel a LED žárovek. Ptáte se, proč tomu tak je? Důvodem nové směrnice, která právě tuto povinnost ukládá, je přísnější posuzování hodnot výrobků. To má za úkol více motivovat výrobce k tomu, aby se snažili vyvíjet kvalitnější a úspornější produkty a tím tedy o větší spokojenost zákazníků.
Jeho vzhled je univerzální a platí tedy ve všech zemích Evropské unie a zemích Evropského sdružení volného obchodu. Nový energetický štítek by pak měl být na těch produktech, které dorazily na trh po datu 1.5.2021. Všechny tyto produkty musí výrobci také registrovat do nové Evropské databáze s názevem EPREL. Pro ty produkty, které jsou datově starší je určena přechodná doba. Ta je 18 měsíců. V této době je prodejci ještě mohou nabízet a prodávat. Jakmile tato lhůta skončí, musí je výrobci buď zaregistrovat nebo z prodeje přímo vyřadit.
 
null 

Co můžeme na štítku nově vidět?

-Novinkou je lepší přehlednost a také jednodušší obrázky
-Mimo jednotlivých energetických tříd můžete na štítku vidět také spotřebu v kWh za 1 000 hodin. Právě to je doba průměrného ročního svícení v domácnosti.
-Dále se díky energetickému štítku může zákazník dostat přímo do Evropské databáze EPREL, kde najde podrobnosti daného výrobku. A to díky QR kódu, který je na obalu uvedený.
-Na internetu kromě energetického štítku vždy musí být k dispozici také informační list. Ten je dodáván samostatně pro jednotlivé trhy a vždy je nutné, aby byl k dispozici v jazyce prodávající země.
-Měli bychom být velmi obezřetní co se týče nové a staré třídy. Ty se totiž vůbec neslučují. Je dokonce možné, že například A++ ve starém zobrazení odpovídá v novém třídě C nebo i D(F).
 
Jednotlivé jazyky informačních listů mají dané svoje kódy.  Ty můžete vidět v tabulce níže:
 
null 

Jaké je zobrazení štítku na webu?

Na webových stránkách můžete místo energetického štítku vidět základní energetickou šipku. Ta pak už zákazníka přesměruje právě na konkrétní energetický štítek spolu s informačním listem určitého produktu, který vyhledáváte.
Může se však stát, že vámi hledaný produkt není v databázi EPREL registrován. To poznáte tak, že se vám zobrazí hláška: „Tento konkrétní produkt nemá povinnost být registrován v databázi EPREL.“
 
null 
 
Pokud vás budou zajímat další podrobnosti, je možné nahlédnout přímo do oficiálního webu Evropské unie.

SOUVISEJÍCÍ produkty

Copyright © 1990 – 2021 Donoci, s.r.o. Info o zpracování osobních údajů. i