volejte 515 555 113 až do 18:00 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

Index CRI? Čím vyšší, tím lepší!

Výraz CRI slyšíme nejčastěji ve spojení s osvětlením. Co to ale vlastně je a jaká hodnota je nejlepší? Jednoduše řečeno – čím vyšší CRI, tím lépe.

Pojem index CRI

Tento pojem je zkratka celého anglického názvu Color Rendering Index. Může být označován také další zkratkou Ra. Jedná se zde o označení věrnosti podání barev. Jednoduše řečeno udává, jaký barevný vjem dosahuje osvětlení nebo také objekt, který je osvětlený pomocí umělého osvětlení v porovnání s objektem osvětleným přirozeným světlem, tedy jinak řečeno světlem slunce. Stupnice, která nám měří a udává tuto hodnotu, se může pohybovat v rozmezí čísel 0 až 100. Z toho také logicky vyplývá, že čím vyšší hodnota indexu CRI neboli Ra je, tím je věrohodnost tohoto vjemu barev vyšší. A platí to také naopak. Pokud je tato hodnota CRI opravdu nízká, mohou být barvy a barevné podání zcela zkresleny a tím jsou také nevěrohodné.
 
 null
 

S jakými hodnotami se běžně u LED svítidel můžeme setkat?

U běžné LED žárovky nejčastěji nejspíše narazíme na CRI cca 85. U zářivek to bývá mnohdy méně, a to třeba takových 80. Jednou z nejlepších možností, co se hodnoty CRI týče, jsou kvalitní LED pásky. U moderních a opravdu kvalitních LED pásků se můžete setkat s hodnotou 95 a výše.
 
null 

Proč a kde je hodnota CRI důležitá?

Přemýšlet o tom, že si pořídíte svítidlo s vysokou hodnotou CRI je dobré především tam, kde člověk tráví velkou část dne. Pokud víte, že jste opravdu převážný čas doma, a to třeba především v obývacím pokoji, bylo by dobré o pořízení LED svítidla s vysokou hodnotou CRI popřemýšlet. Dále jsou pak velmi vhodná například do firem, kanceláří a podobných typů komerčních prostor, kde zaměstnanci tráví opravdu velkou část pracovního dne. Důvod je jednoduchý. Krom pracovního prostředí má na psychiku člověka vliv právě také osvětlení. To může mít velký vliv i na pracovní výkonnost a při špatně zvoleném osvětlení také na nežádoucí únavu a bolest očí.
 
Svítidla s vysokým indexem CRI jsou vhodná také tam, kde je vysoká náročnost na přesnost barev. To mohou být různá muzea, fotoateliéry, ale také různé oblasti zdravotnictví, potraviny, kadeřnictví a různé salony a podobné typy oborů.
 
null
 
Většinou jsou pro různá místa, kde člověk tráví čas, stanoveny normy, které udávají, jaká by měla hodnota CRI být. U svítidel tuto hodnotu vždy najdete poznačenou a je tedy dobré si jí v mnohých případech řídit.

Copyright © 1990 – 2021 Donoci, s.r.o. Info o zpracování osobních údajů. i