volejte 515 555 113 až do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

Jak vybrat LED žárovku?

Datum: 1.9.2014

LED žárovkám patří budoucnost. Přinášíme vám pár tipů, na co je dobré při nákupu tohoto moderního světelného zdroje pamatovat.

Stále více zákazníků se nás ptá, jak vybrat LED žárovku, tak jsme se rozhodli sepsat malý manuál. V prvé řadě ale chceme zdůraznit, proč je koupě LED žárovky tak výhodná, a proč se tak vyplatí moderní LED osvětlení.   


Předností LED žárovek je celá řada. V prvé řadě jde o úsporu energie. Věděli jste, že ve srovnání s klasickou žárovkou dokáže LED žárovka uspořit až 80 % energie? Samozřejmě můžete namítnout, vždyť je také několikanásobně dražší než normální edisonka, ale tento argument vzápětí dopadne jako lichý. LED žárovka totiž vydrží svítit daleko déle, kolem 25 000 hodin namísto pouhého 1 000 hodin u klasické žárovky, takže větší vstupní investice se po nějaké době vrátí a pak už budete jen šetřit. Kromě úspornosti a dlouhé životnosti má LED žárovka navrch také kvůli svému chladnému provozu (dítě se tak nemůže spálit) a okamžitému náběhu na plný výkon, což se hodí především na záchodě či koupelně. Pokud máte doma děti, jistě oceníte, že s LED žárovkami se nemusíte bát jejich rozbití. Narozdíl od úsporných žárovek neboli kompaktních zářivek neobsahují rtuť. 

Rady při nákupu LED žárovek

Intenzita

Když už jsme zmínili přednosti LED žárovek, zaměřme se na jejich výběr. V prvé řadě potřebujete při výběru rozklíčovat, jak která LED žárovka je intenzivní neboli jak silně bude svítit. Dříve jsme u klasických žárovek byli zvyklí vybírat podle příkonu, tedy podle počtu wattů. To už ale v dnešní době neplatí. Hodnota wattů totiž uvádí pouze spotřebu energie a nevypovídá nic o konkrétním množství světla, které zdroj poskytne. Při výběru LED osvětlení je nyní rozhodující světelný tok, který je udáván v lumenech. A platí jednoduché pravidlo, že čím více lumenů, tím je světlo z LED žárovky intenzivnější. Abychom vám nákup co nejvíce zpřehlednili, připravili jsme pro vás tabulku, v níž najdete přepočet wattů z klasické žárovky na LED žárovku. Také vás chceme upozornit, že v detailu každé LED žárovky najdete kromě rozměrů baňky také počet lumenů, typ patice a barvu světla. 


Jak nahradí LED žárovka klasickou žárovku
Světelný zdroj Příkon (W)          
Klasická žárovka  15 25 40 60 75 100
LED žárovka 3–4 6–7 7–8 12 14–17 22
Světelný tok (lm) 90 200 400 700 900 1 300

Barva světla

Často lidé říkali, že s LED žárovkou nechtějí mít nic společného kvůli její ne příliš příjemné barvě světla. Zkrátka byli zvyklí na nažloutlé světlo klasické žárovky. Ale i LED žárovka může mít příjemnou barvu světla. Jen je potřeba se při nákupu podívat na krabičku. Když chcete mít nažloutlé světlo, vybírejte LED žárovku s teple bílou barvou (2 600–3 200 K). Neutrální bílou barvu nabídnou žárovky s chladně bílou barvou (4 600–6 000 K), najdou uplatnění zvláště v kuchyních a koupelnách. Trochu namodralý nádech pak mají LED žárovky s denní bílou barvou (více než 5 000 K). ty se využívají zvláště při práci v kancelářích. Jak je z výše uvedného patrné, platí jednoduché pravidlo – čím více kelvinů (K), tím je barva bělejší až namodralá.
Věříme, že vám naše uvedené rady pomohou a že si také vyberete z naší široké nabídky LED žárovek.  
 

Copyright © 1990 – 2019 Donoci, s.r.o.