volejte 515 555 113 až do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

Jak rozmístit vypínače?

Vypínače a zásuvky jsou velmi důležitou součástí každé domácnosti. Kam je umístit a v jakém množství? Co všechno umí a podle čeho se orientovat při výběru?

Při stavbě nebo rekonstrukci domu či bytu věnujeme elektroinstalacím náležitou pozornost.Už při projektování stavby důkladně promyslíme umístění vypínačů a zásuvek, protože s nimi přicházíme denně do styku. Vypínače a zásuvky musí dobře plnit svoji funkci, ale i jako další vybavení domácnosti podléhají estetickým pravidlům.
Umístění vypínačů a zásuvek se řídí normami, které musíte dodržet. Nejlepší volbou je přenechat elektroinstalační práce na profesionálech. Konkrétní řešení je individuální pro každou domácnost.
 
 

Rozmístění zásuvek a vypínačů

Zásuvek není nikdy dost, ale měly by být smysluplně využity. Počet zásuvek naplánujte podle typu a využití místnosti. Nejméně zásuvek je potřeba do ložnice, naopak hodně zásuvek potřebujeme například v kuchyni.
Kuchyň by měla mít alespoň dva zásuvkové okruhy, přičemž na jeden okruh připadna 10 zásuvek. Myčka, pračka nebo sporák potřebují samostatný přívod. Umístění zásuvek ve spodní části kuchyně je asi 300 mm od podlahy a nad pracovní plochou 1200 až 1250 mm od hotové podlahy. V kuchyni nejvíce využijeme dvojzásuvky. Nezapomeňte ani na světla, odkud je budete ovládat! Vypínače umístěte stejně vysoko jako zásuvky nad pracovní plochou.
 
 
V koupelně hrozí větší nebezpečí úrazu elektrickým proudem, proto respektujte určená pravidla. Zásuvky v koupelně musí být pouze mimo umývací prostor (sprchový kout, vana, umyvadlo). Výška je daná normou - 1200 mm. I opatření týkající se vypínačů a svítidel jsou v koupelně přísnější. Používají se jen koupelnová svítidla, která nejsou z kovových materiálů.
Už víte kde je umístit, ale také byste měli vědět, jak budete zdroje světla a elektrické energie ovládat. Můžete zvolit klasické vypínače a zásuvky, designové kousky nebo vybavte domácnost inteligentními ovladači. Není vypínač jako vypínač. I nejjednodušší modely mohou skrývat netušené funkce. Častou a oblíbenou funkcí je stmívač nebo přepínač mezi světly. Nejčastěji využívaným přepínačem je schodišťový. V ložnici nebo obývacím pokoji využijete pro intimnější atmosféru stmívače, které můžete ovládat klasickým otočením nebo dotykově. Na vaření jídla nebo práci budete potřebovat intenzivnější osvětlení.
 
 

Materiály a barvy

Ani klasické vypínače a zásuvky nemusejí vypadat nudně. Pokud se rozhodnete pro plast, tak využijte barevného provedení. Nebo sáhněte po něčem exkluzivnějším, rámečky ze skla, dřeva nebo kovu (nejčastěji hliník nebo nerez ocel). Ve stejném designu by měly být vypínače a zásuvky minimálně v jedné místnosti, nejlépe však v celé domácnosti. Můžete použít vícenásobné rámečky, kde je víc vypínačů vedle sebe nebo kombinace. Oblíbené a praktické jsou i kombinace s datovými, telefonními nebo anténními zásuvkami.
Vždy dbejte na bezpečnost: máte-li děti, pořiďte si do zásuvek záslepky. Nikdy nesahejte na zásuvky mokrýma rukama! V případě poškozené elektroinstalace volejte vždy odborníka!

Copyright © 1990 – 2019 Donoci, s.r.o.