Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0
Nakupte ještě za 500
a dopravu máte ZDARMA.
Kategorie

Jak zapojit LED pásky?

Aktuality a oznámení

Lucie

Vybrali jste si již vhodný LED pásek a nevíte, jak dál postupovat, abyste své nové osvětlení uvedli do chodu? Poradíme vám, jak na to!

Doufáme, že jsme vám s výběrem vhodného LED pásku pomohli v předchozím článku JAK VYBRAT LED PÁSEK a nyní se blíže obeznámíme se vším, co je potřeba při samotné instalaci. Veškeré úkony s tímto spojené jsou celkem snadné a zvládnout by je měl v podstatě kdokoli i bez elektrotechnického vzdělání.


Co budete potřebovat?

LED pásek s označením 3528 nebo 5050?

V současné době se můžete nejčastěji setkat s LED pásky, které jsou osazeny diodami 3528 nebo 5050.
 
Led 5050  dioda 
 
V prvním případě se jedná o diody velikosti 3,5 x 2,8 mm, ve druhém případě jsou diody velikosti 5,0 x 5,0 mm. LED pásky s diodami 5050 jsou přibližně 3x jasnější než pásky s diodami 3538. Pokud jste se již rozhodli, kde se LED pásek bude nacházet a jakou intenzitu světla potřebujete, můžete přejít k výběru vhodného napájecího zdroje (adaptéru)Jelikož je intenzita svitu LED diod umístěných na pásku závislá na protékajícím proudu, je vždy nutné použít napájecí zdroje se stabilizovaným výstupem.

Napájecí zdroj

Napájecí zdroj slouží k propojení LED pásky s vypínačem či zásuvkou na 230 V. Valná většina LED pásků využívá stejnosměrné napětí 12 V. K jejich napájení tedy budete potřebovat stejnosměrný stabilizovaný napájecí zdroj neboli TRAFO na 12 V, které převádí napětí ze sítě z 230 V na 12 V.
Vybírat můžete ze tří variant:

Výběr vhodného napájecího zdroje

Pro výběr vhodného zdroje je nutné znát příkon LED pásku ve wattech (W). U pásku se v technické specifikaci uvádí příkon (spotřeba) ve wattech na 1 m pásku. Jednoduše tedy vynásobte délku vašeho pásku v metrech uvedeným příkonem. Vyjde vám potřebný příkon celého pásku. Pokud si chcete zajistit dlouholetý bezproblémový provoz napájecího zdroje, neměli byste ho přetěžovat. Doporučuje se proto volit napájecí zdroj o něco výkonnější (10 - 20 %) než je celkový příkon LED osvětlení.
 
Názorný příklad na výpočet vhodného napájecího zdroje pro 5m pásek s příkonem 4,8 W/m:
 
5 x 4,8 + 20 % (v tomto případě to dělá 4,8 W) = 28,8 W
Zvolíme tedy trafo s minimálním výkonem 30 W.
Platí rovněž vztah P (výkon ve W) = U (napětí ve V) x I (proud v A). Adaptér s výkonem 30 W a poskytovaným napětím 12 V bude mít tedy proud 2,5 A.

Zkrácení LED pásku

Pokud je třeba LED pásek zkrátit, můžete tak učinit klasickými nůžkami či kleštěmi na vyznačených místech
 
 
 
Každý pásek o napětí 12 V se skládá z malých částí, které se nazývají moduly a obsahují 3 LED diody. Mezi těmito moduly je možné pásek ustřihnout. Dle velikosti diod a hustotě jejich osazení na pásce to může být po 2,5 cm, 5 cm nebo 10 cm.
Ale pozor, pokud LED pásek ustřihnete kde nemáte, tedy na nevyznačených místech, poškodíte tím celý jeden modul, který již poté nebude funkční. 

Konektory

 

Konektory slouží pro připojení LED pásek k napájecímu zdroji nebo propojení mezi sebou
  
Konektorem můžete spojit jednobarevné i RGB pásky bez nutnosti pájení. Stačí ho na konec pásku pouze nacvaknout.
LED pásky můžete spojit buď přímo na sebe (přímé propojení pomocí LED QUICK konektoru) nebo je lze propojit vodičem (LED QUICK prodloužený spojovací konektor).
   
Touto spojkou pásek prodloužíte, spojíte dvě části nebo vytvoříte místo, kde LED pásek nebude svítit. S její pomocí lze také vytvořit různé úhly pro snadnější instalaci. 
Existují i různé jiné spojky a propojky, v naší nabídce naleznete kupříkladu propojovací rohové díly k LED páskům, které díky osazení LED diod rovněž svítí. 
 
  

Jak LED pásky uchytit?

Většina LED pásek je vybavena kvalitní oboustrannou lepící 3M páskou, která velilce dobře přilne k hladkému a odmaštěnému povrchu. Doporučuje se LED pásek přilepit na hliníkový neboli ALU profil. Kovový podklad zajišťuje lepší chlazení pásku a tím i jeho delší životnost. Mimo to může dobře posloužit i jako designový prvek.
 
 

Zprovoznění LED pásku

LED pásek zprovozníte připojením k napájecímu zdroji a ovladači. Toto můžeme učinit dvěma způsoby:
  • Pájením
První možnost, jak připojit LED pásek ke zdroji je za pomocí pájky, tedy pájením. Na každém dílku (segmentu) LED pásku jsou pájecí plošky, na které je možné připájet vodiče. Napájení stačí připojit jen k prvnímu segmentu a rozsvítí se celý pásek. Jednobarevné LED pásky mají dva kontakty, jsou to stejné plochy jako pro připojení konektorů + a -, barevné RGB pásky mají kontakty 4. Každý je určen pro jednu barvu. R - červená, G - zelená, B - modrá a poslední je + pro černý kabel. 
 
Pokud chcete pájet LED pásek s krytím (pro venkovní použití nebo do prostor se zvýšenou vlhkostí), musíte nejprve odstranit krycí gel. Po napájení je pro zachování krytí nutné pásek utěsnit, většinou se k tomu využívá bužírka, která se po zahřátí smrští.
  • Připojení pomocí konektoru 



Pájení však není nutné. Na plošky pro připojení vodičů můžete použít konektor (prodlužený spojovací konektor), který na konec pásku nacvaknete. Na dvojlinku vedoucí z konektoru můžete napojit mezišňůrový vypínač či přijímač dálkového ovládání. Z druhé strany vypínače pak zapojíte napáječ. Při tomto zapojení je nutné dodržet polaritu (+ a -) od zdroje k LED ovladači a polaritu od ovladače k LED pásku.
 
V naší nabídce naleznete i celé sady, které již obsahují vše potřebné pro úspěšné zapojení a zprovoznění LED pásku.

Ovládání LED pásku

LED ovladače a stmívače s napětím 12 V slouží pro stmívání a ovládání klasických a RGB pásků.
Pomocí ovladače můžete LED pásek zapnout/vypnout, měnit intenzitu světla a v případě použití RGB barevné pásky měnit nebo přepínat barvy, či dokonce spouštět různé efekty. V dnešní době už můžete osvětlení ovládat i přes wifi signál. Jednotka komunikuje přes bezdrátovou domácí nebo firemní síť s telefony či tablety se systémem android a iOS. Ovladače mají většinou svorkovinici, do které stačí pásky zapojit. Některé ovladače mají DC napájecí konektor (doporučujeme použít), s nímž je pak zapojení stejné, jako když pásky připojujeme k zásuvkovému zdroji.
 
Existuje několik druhů vypínačů či stmívačů. Základní je kolébkový mezišňůrový vypínač, dále můžete použít dotykový vypínač se stmíváním nebo vypínač/stmívač s dálkovým ovládáním
Další možností, jak ovládat LED pásek je spínat přímo napájecí zdroj (trafo) již připravenou elektroinstalací s nástěnným vypínačem.
 
Doufáme, že tyto informace pro vás budou dostačující k úspěšnému zprovoznění vašeho nového, moderního a efektního osvětlení. Pokud však budete mít jakékoli dotazy, neváhejte nás kontaktovat. 

Autor článku:

Lucie
Lucie Marketingový specialista

Lucie je specialistkou marketingu se zájmem o interiérové osvětlení. Pravidelně pro vás chystá články se zaměřením na osvětlení interiéru, nové trendy a především tipy, jak na to, aby byl váš domov útulný a zároveň krásně osvětlený.

Slevy, novinky, inspirace

Přihlaste se k odběru newsletteru a nic vám neuteče.

Zeptejte se na cokoliv

Pavlína

Poradím s výběrem i technickými zádrhely.

515 555 111(Po-Pá, 7-18:00 hod.)

Zeptejte se
 
 
    
  
 
 

Podobné články

Jak vybrat správný LED pásek? Poradna
Jaký vybrat LED reflektor? Exteriér
Jaký LED pásek do kuchyně? Kuchyňské osvětlení
Kolik ušetříte s LED žárovkami? Mohlo by vás zajímat
Jak zapojit lustr? Mohlo by vás zajímat

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Info o zpracování osobních údajů. i