volejte 515 555 113 až do 18 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

Světelná evoluce

Osvětlení prošlo dlouhou řadou změn, než se dostalo k dnešním vysoce úsporným a moderním zdrojům. Jaké ale byly jednotlivé kroky a změny, které lidstvu doslova změnily život?

Pochodně a louče

Pokud pomineme přirozené sluneční světlo, první pokusy o umělé osvětlení vznikly už před téměř 70 000 lety. První svícny a pochodně byly naprosto obyčejné, šlo o nehořlavý materiál či větev, vysušenou trávu a trochu živočišného tuku (ten sloužil jako podpalovač). Avšak tento jednoduchý princip osvětlení (vosk, olej nebo jiný hořlavý materiál obklopený nehořlavým materiálem) byl až donedávna pro některé rodiny jediným zdrojem světla. Nástupcem pro pochodně byly louče. Je pravda, že jde prakticky o to stejné - největší rozdíl je ve využití. Zatímco pochodně se i nadále používaly při pohybu a práci venku, louče se používaly jako osvětlení domácností. Nejčastěji šlo o bukové dříví, které se zasouvalo do nástěnných držáků s ocelovým škřipcem.

Svíčky 

Před nalitím roztopeného živočišného tuku (lůj) nebo vosku do nádoby do ní byla vložena lněná šňůrka, která částečně vyčnívala. Takhle vznikly první svíčky. Jejich největší výhodou byla jejich bezpečnost a možnost téměř neomezeného přenosu, tudíž si člověk mohl bezproblémově osvítit místa, kam by se s pochodní a loučí nedostal. Průběhem času vznikla i lucerna, bezpečnější a volně přenosná verze osvětlení. Svíčka je taktéž považována za jeden z nejvýznamnějších vynálezů lidstva.
 

Plynové lampy

Roku 1682 přišel německý výzkumník Becher na to, že při suché destilaci uhlí vzniká plyn, který hoří. Dlouho zůstal tento objev nepochopený a přehlížený, až zhruba po sto letech se o něho začali vědci znovu zajímat. Pro inženýry to byl dost tvrdý oříšek, první prototypy byly nebezpečné, docházelo k samovolným výbuchům. Postupně se tyto vady podařilo vychytat, upravil se systém přívodu plynu a dokonce i samotný hořák se dal regulovat. Lampy poskytovaly velmi jasné čisté světlo.

Obloukové lampy 

Prakticky prvními elektrickými světelnými zdroji jsou právě obloukové lampy. Fungovaly na principu zažehnutí nepatrného oblouku mezi elektrodami, lisovanými z dřevěného uhlí, který vydával světlo. V tento moment se do dějin zapsali český vynálezce František Křižík, který se roku 1878 vydal do Paříže na světovou výstavu. Zde ho nejvíc zaujala oblouková lampa ruského vynálezce Jabločkova. Ještě téhož roku zkonstruoval vylepšenou verzi, která prodloužila dobu svícení i svítivost. Roku 1880 si tento vynález nechal patentovat, v roce 1881 se znovu vydal na světovou výstavu do Paříže a sklidil obrovský obdiv. Tohle byl počátek „českého Edisona“. Křižíkovy obloukové lampy poté byly zaváděny do mnohých českých měst jako pouliční osvětlení a továren jako hlavní osvětlení.
 

Žárovky 

Klasické žárovky
Prozatím poslední, ale největší kategorií jsou žárovky. Ačkoliv byly v 19. století velké dohady a konspirace o tom, kdo vlastně žárovku vynalezl, nakonec tohle prvenství připadlo Thomasu Alva Edison. První žárovka byla rozsvícena roku 1879 a svítila necelých 40 hodin. Na široký trh byly žárovky uvedeny roku 1881, ty už byly schopny svítit v rozmezí 600-1000 hodin. Tyto první žárovky měly poměrně jednoduchou konstrukci - obyčejná skleněná baňka, ze které byl vyčerpán vzduch a bylo do ní navléknuto uhlíkové vlákno nebo wolfram. Silnější žárovky měly baňku napuštěnou plyny (dusík, argon, xenon, krypton).
 
 
Nástupci
Bylo mnoho možných nástupců klasických žárovek, ovšem za zmínku jistě stojí výbojky, neony a halogenové žárovky. Všechny tyto formy světla nabízely větší svítivost a delší životnost, halogenové žárovky jsou například dodnes dostupné ke koupi, ačkoliv byla zakázána jejich výroba a distribuce v Evropě. Reálným nástupcem se avšak staly až fluorescenční lampy - zářivky. Ty nabízely oproti ostatním světelným zdrojům až dvojnásobnou životnost a celkově 3x větší efektivitu. Díky těmto výhodám si ukously velký kus trhu a téměř po 20 letech se dočkaly i formy tak, jak je známe dnes - podlouhlé zářivky. S obrovským technologickým posunem ve 20. století to byla jen otázka času, kdy se ukáže další a lepší vůdce na světelném trhu. Až po téměř 30 letech se mezi širokou společnost dostala nová forma osvětlení. Kompaktní zářivky (úsporky) zpočátku neslavily velký úspěch, ovšem po pár prvních náročných letech strhly celý trh. Nabízely trojnásobnou životnost a o 80% nižní spotřebu oproti klasickým žárovkám.
 
 
Světelný král 
Ačkoliv se první zmínky o LED diodách datují již kolem roku 1907, jejich příchod a nástup jsme pocítili až v posledních 10 letech, kdy kompletně převzaly trh, stejně jako mnohokrát jejich předchůdci. A popravdě, není se vůbec čemu divit; aktuálně nejúspornější forma osvětlení, životnost v rámci desítkách tisíc hodin, vysoká odolnost a svítivost, ekologický přístup při výrobě, užívání i destrukci, kompatibilita s ostatními moderními technologiemi a mnoho dalších výhod... To vše pouze za trochu navýšenou pořizovací cenu, no řekněte sami, nestojí to za to? Rozhodně se nezapomeňte podívat na naši nabídku LED svítidel a sami se přesvědčte, zda by jste nechtěli pocítit změnu nebo doplnit svou domácnost o nová moderní svítidla.
  

Copyright © 1990 – 2019 Donoci, s.r.o.