volejte 515 555 113 až do 18:00 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

Souhrn typů elektrických zásuvek v cizích zemích

Čeká vás dovolená v zahraničí či pracovní cesta? Měli byste zbystřit. Ne v každé zemi si zapojíte potřebné přístroje do zásuvky bez redukce.

Pokud jste byli vysláni na služební cestu nebo jste se rozhodli trávit letošní dovolenou v zahraničí, je potřeba se předem dobře připravit. Nabití telefonu nebo třeba připojení notebooku do sítě nemusí být vždy tak bezproblémové, jak se na první pohled může zdát. V některých evropských zemích i zemích mimo Evropu totiž můžete narazit na jiný typ zásuvek, než je tomu u nás. 
null 

Typy zásuvek

Typ A
 
Zásuvku typu A poznáte podle dvou plochých kolíků. Setkat se můžete se dvěma typy. Se starším a novějším. U novějšího je jeden kolík větší, u staršího typu jsou oba kolíky stejné. S těmito zásuvkami se můžete setkat nejčastěji v USA a v Kanadě.
 
null
 
Typ B 
Je velmi podobná prvnímu typu zásuvky, tedy zásuvce typu A. Ovšem oproti ní u ní najdete navíc i zemnící kolík, který může mít dva tvary. Buď bývá kulatý nebo má tvar písmene U. Zbývající dva kolíky, které zde najdete mívají většinou stejnou velikost. Může se však stát, že některé jsou jinak natočené. Narazit na ně můžete třeba v různých částech Ameriky, Japonsku a dalších.
 
null 
 
Typ C
Zásuvka typu C je nazývána také jako eurozástrčka. Je tvořena dvěma kolíky, které mohou mít dvě velikosti. Jsou užívány pro takové přístroje či spotřebiče, pro které není potřeba zemnící vodič a mají dvojitou izolaci. Tento typ je kompatibilní se zásuvkami typu E, F a H a také u úzkého typu zásuvek J, K a L. Většinou je tento typ možné vidět v celé Evropě s výjimkou Velké Británie a Irska.
 
null 
 
Typ E
Jinak známá také pod názvem francouzská zásuvka. Jedná se o jednofázovou zásuvku. Ta má napětí 230 V. Jsme na ni zvyklí právě z České republiky. Má dvě dutinky. Jednu na pravé a druhou na levé straně. Nahoře je umístěn zemnící kolík. S tímto typem zásuvky se kromě České republiky můžete setkat také ve Francii, v Polsku, Belgii i třeba u sousedů na Slovensku. Při cestě do těchto zemí tedy žádný adaptér nepotřebujete.
 
null 
 
Typ F
Tento typ zásuvky můžeme vidět buď pod názvem zásuvka typu F či Schuko. Je stejná jako zásuvka typu E. Pouze s jedním rozdílem. U zásuvky typu F nenajdete zemnící kolík. Ovšem ten je nahrazen zemnícími pásky. Vidět je můžete v horní a dolní části zásuvky. S tímto typem zásuvky je možné se setkat v Německu či některých oblastech Afriky a Asie.
 
null 
 
Typ J
Se zásuvkou typu J se můžete setkat ve Švýcarsku. Je dosti podobný zásuvce typu C. Oproti ní má však tři kolíky. Ten prostřední je napojen na zemnící vodič.
 
 null 
 
Typ L
S tímto typem se můžete setkat například ve velmi oblíbené dovolenkové destinaci, kterou je Itálie. Ovšem nenajdete zde pouze tento jeden typ zásuvky. Například také typ C a F. Zde jde, dá se říci o klasiku, která je běžná. Ovšem právě zmíněný typ L je již netradiční. Má tři kolíky v jedné řadě. A bývají dokonce ve dvou provedeních. Každý s jinou délkou rozteče. Do 10 A je to 19 mm a do 16 A dokonce 24 mm. Často jsou zde však kombinované zásuvky, kde zapojíte oba typy. 
null 
Typ K
Tento typ zásuvky můžete vidět v Dánsku. Poznáte ji podle trojice kolíků. Dva jsou kulaté a jeden půlkulatý. Většinou jsou tyto zásuvky nainstalovány tak, aby zemnící, tedy půlkulatý kolík, byl dole. Tento typ zásuvky je díky svojí délce rozteče kompatibilní se zásuvkou typu C.
 
 null
Typ G
Zapomenout bychom neměli ani na zásuvku typu G. A proč právě na ni? Právě proto, že je používaná ve velmi často navštěvované zemi. Tou je Velká Británie. Je typická pro svůj obdélníkový průřez. Má tři kolíky. Setkáte se s ní i v dalších zemích. Například na Maledivách či ve Spojených arabských emirátech.
 
null 
Výše uvedené zásuvky jsou ty, se kterými se můžete setkat nejčastěji. Ovšem existují i další typy. Z toho vyplývá jediné. Vždy, když se budete chtíti vydat kamkoliv mimo Českou republiku, je potřeba se předem informovat, jaký typ zásuvky zde můžete očekávat a podle toho si pořídit potřebný typ adaptéru, abyste nebyli zaskočení, až si nebudete moci zapojit třeba nabíječku a další přístroje.

SOUVISEJÍCÍ produkty

Copyright © 1990 – 2021 Donoci, s.r.o. Info o zpracování osobních údajů. i