volejte 515 555 113 až do 18:00 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

Působení přímého a nepřímého osvětlení

Osvětlení je součástí běžného života každého z nás. Věděli jste však, že osvětlení domácnosti můžeme dělit na dva typy?

V každé domácnosti najdete spoustu typů a druhů svítidel. Každé z nich může mít však jiný účel. Některá jsou vhodná pro práci, jiná pro relax. Rozlišit můžeme dva základní typy osvětlení místností. Přímé a nepřímé.
 
 
null 

Rozdíl mezi přímým a nepřímým osvětlením

Přímé světlo je intenzivnější a přinese vám vždy dostatečné množství světla. Jsou to taková svítidla, která směřují do prostoru v místnosti nebo na určité předměty či konkrétní místa, jež bychom rádi více osvětlili.
U nepřímého osvětlení světlo směřuje nejprve na určitý povrch. To znamená buď do zdi či na strop. Teprve odtud se odrazí a osvítí prostor. Lze říci, že takový typ světla je méně ostré, měkké a beze stínu.
 
 
null 

Na co se ohlížet při výběru

Pokud vybíráte osvětlení přímé, je potřeba dát pozor hlavně na to, aby nesvítilo přímo do očí a nebylo příliš ostré až oslnivé. To by vám zcela jistě příjemné nebylo. Velmi důležité je také jejich nasměrování. Svítidla by neměla být natočena tak, aby se odrážela například od televize, počítače a podobných typů zařízení. V opačném případě by mohlo dojít k odraženému oslnění.
 
U nepřímého osvětlení je velmi důležitá správná barva a teplota zdroje. Nepřímé světlo se používá spíše k relaxačním činnostem, studená žárovka by proto nepůsobila odpočinkovým dojmem.
 
null  

Jak vytvořit nepřímé osvětlení

Nepřímé osvětlení můžeme vytvořit například pomocí stropních či nástěnných svítidel. A to takových, která svítí nepřímo směrem nahoru případně ke zdi a tím se hodí pro příjemné a lehké osvětlení pozadí. Nepřímého osvětlení docílíte také pomocí svítidel se stínítky či rovnou velkými stínidly. Krom toho pro takové svícení lze použít různé LED pásky, které umístíte ze spodní strany nábytku.
 
null 

Použití přímého a nepřímého osvětlení

Každý z těchto dvou typů osvětlení má svůj účel. Přímé osvětlení se používá nejčastěji tam, kde je potřeba se více soustředit. Například při práci u pracovního stolu, při vaření či podobných domácích pracích, kde je zkrátka potřeba dostatečně vidět.
Naopak nepřímé svícení je nejlepší tam, kde máte místa klidu a relaxace. Svítí totiž pouze slabší intenzitou, takže vás neruší ani u sledování televize nebo zkrátka při chvílích, kdy nic nemusíte.
Velmi důležité je však oba typy svícení správně zkombinovat, aby byl celý koncept osvětlení správný a splňoval potřebná kritéria.

SOUVISEJÍCÍ produkty

Copyright © 1990 – 2021 Donoci, s.r.o. Info o zpracování osobních údajů. i