volejte 515 555 113 až do 18:00 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

Proč třídit baterie a jejich proces recyklace

Předmětů na baterky máte doma jistě nespočet. Co ale s těmi, které již dosloužily? Do koše rozhodně nepatří!

V běžném životě, tedy i v běžné domácnosti najdete velké množství zařízení, které ke svému fungování nepotřebují jako zdroj elektřinu, ale právě baterie. Bez baterek v ovladači si nepřepnete televizi, bez hodin, do kterých baterky potřebujete, jste také jako bez ruky. A to ani nemluvíme o oblíbených hračkách vašich nejmenších. I když z jejich zvuků jde někdy hlava kolem, jakmile dojdou baterky, děti se přihlásí hodně rychle samy. Také spousta dekoračních svítidel a lampiček, které najdete i u nás jsou na baterie. Velkou výhodou všeho na baterky je to, že se dá vše okamžitě přenést kamkoli je potřeba. Ovšem na druhé straně, pokud dojdou a vy nemáte náhradní, jste do pořízení nových nahraní.
 
null 

Baterie je potřeba třídit

Pokud vám baterky došly, je ale kromě jejich výměny potřeba myslet také na to, co nyní s těmi použitými vlastně udělat. Do koše? V žádném případě. Hodit baterky jen tak k ostatním odpadkům by byla velká chyba. Pokud nevíte, v čem je ten hlavní problém, hned vám to sdělíme. Pokud byste totiž použité baterie hodili do odpadkového koše, jejich další kroky by vedly na skládku či rovnou do spalovny. Ať už bude jejich cíl kterýkoliv ze zmíněných, budou se z nich zcela jistě uvolňovat škodlivé látky a s těmi také těžké kovy. Následek tohoto dění je znečišťování ovzduší, ale také povrchových i podzemních vod. Z toho tedy vyplývá, že jedním z důležitých důvodů, proč třídit baterie, je ochrana životního prostředí.
 
null 
 
Dalším důvodem je také to, že tříděním jim dáváte možnost, že budou zrecyklovány a tím tedy i znovu použity na další užitečné věci. Kovonosné suroviny, které se z baterií recyklací získají, se mohou použít na výrobu různých šperků a kosmetiky, ale také ve stavebnictví, v oboru hudebních nástrojů a mnoho a mnoho dalšího.
A pokud byste se chtěli vymlouvat, že jste nevěděli o tom, že se baterie do koše nehází, stačí si je prohlédnout. Na každé baterii totiž najdete symbol, který označuje právě to, že baterie rozhodně do koše nepatří.
 
null 

Proces jejich recyklace

Jakmile se tedy baterie vybíjí a vám tak tedy doslouží, prochází různými procesy až po samotné znovu zpracování. Jejich první kroky samozřejmě můžete zajistit právě vy a to tím, že je odnesete na místa k tomu určená. To mohou být buď speciální kontejnery, které jsou různě rozmístěné po celé republice, ale také do speciálních boxů, které najdete povinně i v obchodech. Vždy tedy najdete vhodné místo, kam použité baterie vyhodit.
 
Dalším krokem, který již provádí odborníci, je jejich další třídění, a to podle různých kritérií. Například podle velikosti, druhu, typu a dalších. Jejich nejefektivnější třídění je však to, na základě chemického složení baterií. A to právě z toho důvodu, že každý typ může mít různé specializované technologie recyklačního procesu.
Zhruba 70 % vytřízených baterií tvoří alkalické nebo zinko-uhlíkové. Právě tyto dva typy jsou opravdu velkým zdrojem železa, zinku a manganu. Ke zpracování dochází tedy nejčastěji buď procesem zvaným pyrometalurgie. Tam jde prakticky o zpracování za velmi vysokých teplot nebo druhým způsobem zvaným hydrometalurgie. Tam jde o různé procesy, kterým předcházelo drcení a separace kovů, plastů a papíru.
 
null 
 
Procesů k recyklaci a dalšímu zpracování baterií je však velká spousta. Vždy záleží na konkrétním typu baterií. Pro vás je však nejdůležitější a nejjednodušší to, že je budete skutečně pečlivě třídit a dopřejete jim tak nový život a ochráníte životní prostředí.

SOUVISEJÍCÍ produkty

Copyright © 1990 – 2021 Donoci, s.r.o. Info o zpracování osobních údajů. i