volejte 515 555 113 až do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

Osvětlení zahrady

Datum: 10.5.2014

Osvětlení a svítidla pro zahrady a okolo domu.

Jestliže také patříte k lidem, kteří vlastní zahradu a s láskou okopávají a pečují o každou rostlinku, jistě vás bude článek zajímat. Přes den je vaše zahrada skvost a vy jen litujete, že s příchodem tmy je vaše dílo zahaleno tmou? Nezoufejte, poradíme vám jak zahradu osvětlit, aby vynikla i v noci.

Ve dne poslouží jako nejlepší osvětlení slunce, avšak v noci přichází na řadu umělé venkovní osvětlení. Asi nejdůležitější věcí při osvětlování zahrady je snažit se vytvářet oku příjemné kontrasty a stíny. Tedy zvolit raději méně světla než více.

Dále je dobré vědět, co přesně bychom rádi na zahradě zdůraznili. Je to jezírko plné krásných leknínů, nový bazén, či nádherně zhotovená pergola? V zásadě platí pravidlo, že stromy se zelenou barvou listů, stálezelené keře, střižené živé ploty, trávník a zeleň je nejlepší osvětlovat svítidly produkující světlo bohaté na zelené tóny, avšak dřeviny okrových, žlutých, červených, zlatožlutých a rezavých barev, omítky teplých barev, dlažby a obklady z cihel, terakotových keramik, dřevěné konstrukce a všechny materiály, které mají při denním světle žlutou, oranžovou, červenou barvu nebo jejich kombinace, je vhodné osvětlovat sodíkovými výbojkami, které emitují především žluté a oranžové tóny.

V zahradě je nekonečně možností jak a co nasvítit, záleží tady pouze a jen na vaší fantazii jakou scenérii si vytvoříte. Avšak vždy si pořiďte svítidla určená pro osvětlení exteriéru, voděodolná a z bytelnějších materiálů jako je kov či sklo. Pro vaši inspiraci uvedu asi nejčastěji osvětlovaná místa na zahradě:
  • Osvětlení chodníků - Nejčastěji se osvětlují shora. Efektnější je však osvětlení přístupových a zahradních cestiček pomocí nástěnných svítidel. Čím níž umístíme zdroje osvětlení, tím bude svítící efekt dokonalejší.
  • Osvětlení odpočívadel, teras či pergol - Vhodné je dobře rozptýlené a méně intenzivní světlo. Nejlepší je umístit světelný zdroj mimo zorné pole, v dostatečné výšce a přiměřené vzdálenosti od posezení. Nejčastěji jsou využívána halogenová svítidla, která dávají nejpřirozenější světlo. Jako typ osvětlení doporučujeme venkovní závěsná svítidla.
  • Bazén na plavání - osvětluje se tak, že se svítidla umísťují do delších stěn nádrže, nejlepší je, pokud jsou nasměrované horizontálně. Jedno svítidlo s příkonem 100 W (při 12 V) osvětlí přibližně 30 m2 vodní hladiny.
  • Fontány, vodotrysky a vodopády - se nasvítí zdola nahoru přímým světlem
Nyní je jen na vás jak svoji zahradu vyzdobíte a nasvítíte. Avšak fascinovaných a obdivných pohledů si s našimi radami určitě užijete spoustu.

Copyright © 1990 – 2017 Donoci, s.r.o.