volejte 515 555 113 až do 18 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

Osvětlení domů ve městech

Osvětlování významných domů a historických památek se odlišuje od osvětlování rodinných domů. Při realizaci takového osvětlení je třeba respektovat hlavně historii budovy. Úkolem světel je podtrhnout a zdůraznit přednosti a krásu staveb.


Světlo ve městě

Osvětlení ovlivňuje vjem prostoru nejen po setmění, ale také během dne. V noci je věřejné a architektonické osvětlení určeno k vytvoření světelných podmínek, které přispívají k větší bezpečnosti a lepší orientaci návštěvníků města. Významná je i role výtvarná, která je součástí osvětlení a navozuje příjemnou noční atmosféru.

Významné stavby

Vytvoření optimálního osvětlení daného objektu není jednoduché, většinou jde o tvůrčí řešení. Každý z nás vnímá velkolepost historických staveb i propracované detaily fasád jinak. Po setmění by měli slavnostně osvětlené budovy působit emocionálním dojmem. 
Výsledkem dobře navrženého osvětlení je zdůraznění stavebních detailů objektu. Člověk pozoruje stavbu z různé vzdálenosti a úhlů. Svítidla by měla být rozmístěna tak, aby neoslňovala a nerušila celkový dojem.
- Moderní prosklené stavby: Jedná se většinou o kancelářské budovy, úřady nebo obchody. Zde se většinou noční osvětlení řeší tak, že se nechá uvnitř svítit celou noc.
- Kostely, mosty a jiné památky: Osvětlují se převážně venkovními reflektory, které nasvěcují stavbu zespodu.
- Ulice ve městech: V historických centrech měst se většinou řeší osvětlení lampami.

Čím osvětlit?

Hlavním principem je přistupovat k nasvícení historických staveb citlivě. Pomocí moderních svítidel lze ukázat tyto stavby ve zcela novém světle. Záleží na tom, co chceme zdůraznit. Osvětlit můžeme vchody a jejich okolí stropními, nástěnnými světly nebo zabudovanými bodovkami v podobě nájezdových svítidel.
Historické stavby s členitou architekturou je možné osvětlit plošně bodovými svítidly, kterými zdůrazníme detaily. Osvětlení nesmí narušovat prostory, svítidla by měla být skryta nebo splývat s objektem. Proto je důležitým předpokladem správné umístění a instalace svítidel.
Veškerá venkovní svítidla musí být odolná povětrnostním podmínkám (vysoké IP krytí). Nesmíme zapomínat na individuální přístup ke každé významné stavbě. V historických objektech nalezneme nějaký odkaz a právě to bychom měli zachovat a pouze podtrhnout vyjímečnost.
 

SOUVISEJÍCÍ produkty

Copyright © 1990 – 2019 Donoci, s.r.o.