volejte 515 555 113 až do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

Tubusový světlovod

Datum: 10.5.2014

Taky Vás při pohledu z okna mnohokrát napadlo, proč nelze přirozené denní světlo využít kosvětlení Vašeho domu? Ano? Nezoufejte! Svítidlo je již na světě! A to v podobě tubusového světlovodu!

Proč si ničit oči při nepřirozeném světle žárovky, a platit vysoké účty za elektřinu, když lze k osvětlení Vašeho domu využít denní světlo. A to i v těch místnostech, kde se okna normálně nainstalovat nedají.

Tubusové světlovody představují účinné a elegantní řešení, jak obohatit interiér o chybějící příliv denního světla. Tato svítidla naplní místnosti denním světlem, čímž snižují nutnost využívání umělých zdrojů světla přes den. Díky tomu také minimalizují náklady na energie.  Pokud je v našem domě dostatek přirozeného světla, poskytuje nám optimální světelnou pohodu a lépe se nám v něm žije.
 
A jak vlastně tohle speciální osvětlení funguje? Princip světlovodů je založen na fyzikálních a optických zákonech. Především se jedná o zákony odrazu, dopadu a lomu světla. Světlo z exteriéru přechází shora do tubusu přes zasklený otvor ve střeše, který má nejčastěji podobu kopule. Světlo je dále vedeno tubusem, který je vybaven zrcadlovou vrstvou. Pomocí stropního difuzéru v sádrokartonovém podhledu jsou světelné paprsky dále odráženy a rovnoměrně rozváděny po celé místnosti. Přenos světelných paprsků je ovlivněn jak průměrem tubusu, tak počasím, orientací ke světovým stranám a roční dobou. Světlovod přivádí světlodo vašeho obydlí i v případě špatného počasí, neboť využívá světlo difuzní, ale také to, které se odráží od střechy. Intenzitu světla lze regulovat pomocí ručního nebo elektrického stmívače. Nejlepším řešením je umístit horní části světlovodu na tu část střechy, kde nejvíce svítí slunce.
 
Světlovod se skládá ze tří hlavních částí, kterými jsou kopule, tubus a difuzér.
 
  • Kopule je ta část osvětlení na střeše, kterým vstupuje shora světlo do tubusu. Tento způsob vstupu světla je mnohem intenzivnější než boční. V podstatě se jedná o otvor ve střeše, který je vyroben z tvrzeného skla. Nemusíte se bát o desingové narušení budovy, protože zvenku vypadá kopule jako střešní okno. Navíc má kopule účinnou samočistící schopnost i při dešťových srážkách.
  • Pod pojmem tubus se vlastně rozumí roura s vysoce odrazným vnitřním povrchem, kterou proudí světlené paprsky až do interiéru. Tato část světlovodu se podílí na kvalitě přenosu světla, především kvalitou materiálu. Pávě díky kvalitnímu materiálu se živnost tubusu uvádí až na 25 let. Tubus dokáže přivést světlo až na vzdálenost 50m od střešní kopule. 
  • Difuzér je část světlovodu, která se nachází na stropě v interiéru. Jedná se o rozptylovač, který se nainstaluje do sádrokartonového podhledu. Difuzér dále odráží světelné paprsky vedené přes tubus a tak rovnoměrně osvětluje místnosti. Takto vytvořené světlo je příjemné, neoslňuje a nezkresluje barvy. Intenzitu světla lze regulovat pomocí ručního nebo elektrického stmívače.
 
Montáž tubusových světlovodů je snadná a rychlá. Skládá se z prací na střešním plášti a vnitřní instalace. K montáži není třeba stavebního povolení. Světlovod je vodotěsný, nepropouští teplo a jeho kryt je odolný vůči UV záření. Začátek montáže je osazení plastové či kovové střešní manžety do připraveného otvoru ve střešním plášti. Na manžetu se osadí skleněná kopule a řádně se utěsní. Pomocí tubusů se dostaneme nad místo, kudy má světlovod vstoupit do interiéru. V tomto místě je třeba vyříznout otvor, protáhnout tubus do úrovně zárovně stropu a osadit difuzérem s podhledovým rámečkem. Základem montáže je pečlivá práce montážníka s velkou pozorností na utěsnění a spojování všech částí.
 
Takže nyní již osvětlení jménem tubusový světlovod znáte podrobněji a je jen na Vás, zda vyžijete mnoha jeho předností a výhod tohoto svítidla.

Copyright © 1990 – 2019 Donoci, s.r.o.