volejte 515 555 113 až do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

Plusy a mínusy jednotlivých typů světelných zdrojů

Datum: 24.10.2014

Přinášíme vám seznam výhod ale i nevýhod čtyř základních druhů světelných zdrojů: klasické žárovky, halogenové žárovky, zářivky a LED žárovky.

Přinášíme vám seznam výhod ale i nevýhod čtyř základních druhů světelných zdrojů: klasické žárovky, halogenové žárovky, zářivky a LED žárovky.

Více lumenů, více světla 

Většina zákazníků při výběru vhodného osvětlení řeší především vzhled. Je to pochopitelné, svítidlo významně dotváří celkový dojem z interiéru, případně exteriéru. Aby ale světlo plnilo nejen estetickou ale také praktickou funkci, je potřeba do něj namontovat správný světelný zdroj. 
V naší nabídce jsou v podstatě čtyři typy: klasické vláknové žárovky, halogenové žárovky, úsporné žárovky neboli kompaktní zářivky  a LED žárovky. 
Ať už si vybíráte jakýkoliv druh, vždy radíme nastudovat údaje na krabičce. V první řadě si zjistěte počet lumenů (světelný tok), protože platí, že čím více lumenů, tím je světelný zdroj intenzivnější. Dále se na krabičce dozvíte energetickou náročnost, typ závitu nebo patice, index podání barev (podle zákona musí být v domácnosti alespoň 80), počet spínacích cyklů, počet hodin životnosti, vyzařovací úhel a barvu světla (do relaxačních místností je vhodná teple bílá barva, do běžných prostor chladně bílá barva a na pracoviště a do hal denní bílá barva). Tyto údaje jsou, jak popíšeme dále, u každého světelného zdroje jiné. 

Klasická a halogenová žárovka  

Klasická vláknová žárovka neboli edisonka vyzařuje příjemné světlo teple bílé barvy a na 100 % zobrazuje barvy, nedochází ke zkreslení. Jejím mínusem ale je vysoká energetická náročnost (většinu energie totiž spotřebuje na teplo) a také krátce vydrží, jen zhruba 1 000 svítích hodin. Velmi důležitý poznatek také je, že prodej klasických žárovek postupně zakázala Evropská unie, takže během několika let vlastně nebudou skoro vůbec k dispozici. 
Proto jsou ve větší míře nyní prodávány halogenové žárovky. Ty také mají příjemné, lehce nažloutlé světlo, výborně zobrazují barvy, ale ve srovnání s klasickou žárovkou uspoří zhruba 30 % energie. Halogenové žárovky doporučujeme v místnostech, kde se příliš dlouho nesvítí, například do ložnice, WC či sklepa. 

Úsporné a LED žárovky

Pro většinu interiérových místností, kde se svítí častěji, kvůli úspoře doporučujeme pořídit úsporné žárovky neboli kompaktní zářivky a především LED žárovky. Oproti edisonce uspoří až 80 % energie a také vydrží mnohem déle, zářivka kolem 10 000 hodin, LED žárovka zhruba 25 000 hodin svícení. Stejně jako u všeho, i tyto úsporné svetělné zdroje mají mínusy. Zářivky obsahují rtuť, takže se musí speciálně likvidovat, některé druhy mají navíc pomalejší náběh na plný výkon (jsou tak nevhodné na záchod či do koupelny). LED žárovky jsou zase nejdražším typem ze všech světelných zdrojů. Zářivky i ledky mají i horší podání barev, takže například do ateliéru si raději pořiďte halogenovou žárovku. 

Všechny typy světelných zdrojů u nás koupíte za nejnižší ceny na českém trhu. Navíc u velké části našich svítidel jsou žárovky součástí balení. 

Copyright © 1990 – 2019 Donoci, s.r.o.