volejte 515 555 113 až do 18:00 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

Patice - jak se v nich orientovat

Máte doma svoji oblíbenou lampu či starožitný lustr, kterého se nehodláte vzdát a přesto do něj chcete pořídit úsporné žárovky namísto klasických? Není to naštěstí žádný problém. Výrobci nových úsporných zářivek vyrábí tyto své výrobky se shodnými paticemi a závity, jako již existují u žárovek klasických. Je tedy možné je bez potíží použít i ve vašem stávajícím osvětlení.

Typ patice je jeden z důležitých parametrů  udávaný u LED žárovek. Tento údaj naleznete na štítku svítidla spolu s označením maximálního světelného příkonu zdroje a
s rozsahem síťového napětí.

V přehledu níže se seznámíte s nejčastěji používanými typy patic.
 
 
2G7 – jednostranná nástrčná čtyřpinová patice. Tyčové zářivky s touto paticí mají široké využití jak v interiéru, tak exteriéru. Zde naleznete zářivky s touto paticí.
 
B22 – tato bajonetová patice nejčastěji nahrazuje klasické šroubovací žárovky, najdeme je nejen v domácnosti, ale také u automobilových žárovek či přenosných svítidel. Zde naleznete úsporné žárovky s touto paticí.

B22d - jedná se opět o bajonetovou patici, ale na rozdíl od B22 má tato patice dvojitý kontakt. Zde naleznete úsporné žárovky s touto paticí.
 
E14 - jde o velmi často využívaný druh patice. Nese též označení malý Edisonův závit, lidově také "miňonka". Tyto žárovky mívají menší rozměr a závit o průměru 14 mm. Najdeme je často v kuchyni -  u digestoře nebo trouby, nebo také v malých lampičkách. Zde naleznete úsporné žárovky s touto paticí.
 
E27 - s tímto typem patice se setkáte nejčastěji. Označuje se jako velký Edisonův závit. Jedná se o klasický šroubovací závit o šířce 27 mm, jeho využití je všestranné - od žárovek lustrů přes lampy až po nástěnná svítidla. Zde naleznete žárovky s touto paticí.
 
E40  - patice nazývaná jako Goliáš Edisonův závit. Nachází své uplatnění především u průmyslového osvětlení či veřejném venkovním osvětlení. Zde naleznete žárovky s touto paticí.
 
G13 - patice používaná u zářivkových trubic T8 pro vnitřní i venkovní použití. Průměr těchto trubic je 28 mm. Najdou využití v kancelářích či výrobních halách, nebo také v tělocvičnách. Zde naleznete zářivky s touto paticí.
 
G4 - dvoukolíková zářivková patice, rozteč kolíků u této patice je 4 mm. Nejčastěji je využívána u halogenových žárovek pro bodové osvětlení barů, koupelnových skříněk či u stolních lamp.
 
G5 - pinová zářivková patice s pružinou, je určená pro zářivky typu T5. 
 
G9 - méně používaný typ zasouvací patice. Nachází své uplatnění především u stropních svítidel.
 
GU10 - patice se dvěma 5 mm v průměru silnými kolíčky, nešroubovací. Nejčastěji využívaná u halogenových zdrojů světla napojených přímo na síťové napětí 230 V jako jsou podhledová svítidla do koupelen či kuchyně. Zde naleznete žárovky s touto paticí.
 
GU5,3 - tuto patici poznáte podle dvou symetrických kolíčků o průměru 1 mm, nemá závit a je hodně krátká a stejně jako GU 10 se nešroubuje, ale pouze zasune. Opět nachází využití ve stropních podhledech či halogenovém bodovém osvětlení, která se používají u otevřených svítidel napojených na napětí 12 V. Zde naleznete žárovky s touto paticí.
 
GX53 - patice pro led žárovky, které mají závit se zaoblením a v zadní části dva kontakty, které se zasunou do této patice. Používají se u vestavných svítidel a u nástěnných, nebo stropních svítidel s bodovým světlem. Zde naleznete žárovky s touto paticí.
 
MR16 - halogenové žárovky se zasunovací paticí GU5,3. 
 
S14s - Patice používané u trubkových zářivkových žárovek. Zde naleznete zářivky s touto paticí.
 
T5 - označení trubicové zářivky s pinovou paticí G5. 
 
T8 - označení trubicové zářivky s paticí G13. 
 
přehled patic 

Copyright © 1990 – 2021 Donoci, s.r.o. Info o zpracování osobních údajů. i