volejte 515 555 113 až do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

Osvětlujeme domov krok za krokem

Datum: 10.5.2014

Průvodce zásadami při osvětlení interiéru.

Osvětlete s námi prostory domova, napříč předsíně až po osvětlení koupelny. S námi si to pravé svítidlo či osvětlení zajisté vyberete!

První a zároveň nejdůležitější zásadou osvětlení interiéru je maximální využití přirozeného světla.Svítidla a osvětlení by měla být vybrána na základě Vašich požadavků osvětlení místnosti a její funkčnosti. Svítidla by neměla být až příliš kontrastní, naopak zase mohou být dominantou osvětlení interiéruOsvětlení interiéru by nemělo být příliš intenzivní či slabé, tyto faktory osvětlení by mohly vést k únavě Našeho zraku.

Nyní se podíváme na osvětlení jednotlivých částí interiéru, jako je osvětlení do kuchyně,koupelnová svítidlaosvětlení dětského pokoje nebo svítidla do obýváku.

Podíváme se na typy svítidel a osvětlení od kuchyňských svítidel po lustry do obýváku,
Probereme stropní svítidlanástěnná svítidlastolní lampystojací lampyled žárovky,
zářivky, koupelnová svítidlakuchyňské osvětleníled svítidladětská svítidla, lustry svítidla bodová a veškerá svítidla interiérová.

Předsíň, osvětlení chodby

První místnost v bytě či domě do které Náš host vkročí je často předsíň. K osvětlení interiéruchodby použijeme buď stropní svítidlo pro osvětlení místnosti, nebo závěsná svítidla jako jsoulustry klasickémoderní lustry či křišťálové lustry. Velkou výhodou osvětlení předsíně stropními svítidly je prostor, který díky poměrně malé velikosti svítidel získáme. Naopak výhodou svítidel jako jsou lustry, je jejich bezvadný rozsah osvětlení. Dále se dá nástěnnými svítidly osvětlit jednotlivé kousky a části interiéru a úložných prostor. Pro osvětlení zrcadla  nejčastěji použijeme lineární zářivkové světlo nejlépe i shora, tedy obou stran, aby nám nevznikaly stíny. K bezpečnému pohybu v noci použijeme led svítidla se senzorem do zásuvky. Mají nízkou spotřebou a jejich svit nám posvítí dostatečně, aniž bychom museli použít velké osvětlení.

Koupelna a koupelnové osvětlení

U osvětlení koupelny je prvotním faktorem bezpečnost a proto musíme koupelnové svítidlovybírat na základě krytí ( IP ) se zvýšeným elektrickým krytím. Jako hlavní svítidlo pro celkové osvětlení použijeme především stropní svítidla s krytím minimálně IP44, jako doplněk pro jednotlivé části jsou ideální nástěnná svítidla pro osvětlení sprchového koutu, umyvadlo se zrcadlem, vany popřípadě úložných prostor. Zrcadla se osvětlí zářivkovým svítidlem lineárním z obou stran, popřípadě použijeme nástěnné svítidlo či obrazové svítidlo.

Kuchyně a osvětlení kuchyňské linky

Důležité při osvětlení kuchyně osvětlení kuchyňské linky je dostatečné množství světla, předejte se tak zranění např. při přípravě pokrmů. V kuchyni můžeme opět kombinovat více druhů a typů svítidel a osvětleníZářivková svítidla pro osvětlení pracovní plochy, aby světlo netvořilo stíny, poté centrální svítidlo nad jídelní stůl v podobě jako stropní svítidlo či třeba kuchyňský lustr v jako závěsné svítidlo. Dále také osvětlení kuchyňské linky, zářivkové svítidlo se zásuvkou, která je velice praktická či zářivkové svítidlo bez zásuvky. To už necháme na Vás.

Osvětlení dětského pokoje a svítidla do pracovny

Dětský pokoj musí být v prvé řadě místem kde bude dítě v bezpečí. Tedy použijeme kvalitní osvětlení například dětské stropní svítidlo nebo dětský lustr, doplněno dalšími svítidly jako třeba dětská nástěnná svítidla s motivem zvířátek apod. Na pracovním stole a u postele použijeme nástěnné svítidlo nebo přijde vhod stolní lampa popřípadě stojací podlahová lampa.

Pro osvětlení Naší pracovny si dopřejeme kvalitní celkové osvětlení, centrální osvětlení. Samozřejmě doplníme svítidly s osvětlením pracovního stolu, jako jsou stolní lampykancelářské lampy či bodové osvětlení na stůl, v případě nedostatečné osvětlení použijeme jako doplňující světlo stojací lampu. Při drobné práci je výborné zářivkové svítidlo s nastavitelnou délkou, které rovněž dokáže prosvítit celý stůl. Svítidla a osvětlení do pracovny vybíráme spíše na osvětlení konkrétního pracovního místa.

Obývací pokoj a osvětlení ložnice

 V obývacím pokoji využijeme spousty interiérové osvětlení jako jsou lustry do obývákuklasické lustrymoderní lustryvitrážová svítidlakřišťálová svítidla, ratanová svítidladesignová svítidla popřípadě i rustikální svítidla pokud je interiér obývacího pokoje laděn do stylu retro. Též využijeme nasvícení více zdroji, v případě bodových svítidel směrovatelných se dá rozčlenit obývací pokoj do jednotlivých osvětlených zón se specifickým nádechem, osvětlení svítidla tak nejsou jen svítidly, mají charakter dekorativního prvku. Jako dekoraci vybíráme širokou škálu svítidel a osvětlení. Máme dekorativní lampy a lampičkystropní svítidlanástěnná svítidla,lustrylustry do obývákukřišťálová svítidlarustikální svítidlavitrážová svítidlaratanová svítidla to vše jde využít jako dekorace, záleží jen na stylu obývacího pokoje. V případě moderního nového bytu využijeme spíše moderní svítidla, jestli máme starší byt či chuť mít interiér zařízený v retro stylu použijeme klasické osvětlení popřípadě rustikální svítidla. Pokud použijete zapuštěná bodová svítidla, podpoříte výraznost prostoru v místnosti. Naopak zvolíte-li designová svítidla, toto svítidlo vynikne v prostoru a dodá potřebnou atmosféru. Doplňkem a samozřejmě dobrou volbou jsou zajisté i stropní svítidla a nástěnná svítidla.

Ložnice je místem odpočinku a klidu, místem kde je nutné zachovat intimitu prostředí, kromě celkového osvětlení prostoru svítidly například lustry nebo stropní svítidla doplníme také o stolní lampičky na čtení či stojací lampy v případě nedostatečného osvětlení ložnice. Alternativou pro stolní lampy či doplňkem osvětlení jsou nástěnná svítidla, která svým zpracováním umožňují upevnění na zeď.

Copyright © 1990 – 2019 Donoci, s.r.o.