volejte 515 555 113 až do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

LED žárovky: jak je vybrat?

Datum: 14.4.2015

Krok za krokem při nákupu LED žárovky aneb jak vybrat tu správnou.

Krok za krokem při nákupu LED žárovky aneb jak vybrat tu správnou. Všechny důležité informace najdete na krabičce zdroje a v našem e-shopu v detailu žárovky. 

1. Počet lumenů

Tím nejdůležitějším parametrem při výběru LED žárovky je její svítivost, tedy kolik poskytne světla. Při nákupu si tedy vždy zjistěte počet lumenů. Čím jich bude více, tím je světlo intenzivnější. Pokud jste byli dlouhé roky zvyklí kupovat klasickou vláknovou žárovku, u které byla důležitou vlastností wattáž, zde je jednoduchý přibližný přepočet: 60 W edisonky odpovídá zhruba 12 W ledky

2. Výška, délka, průměr

Samozřejmě ne každá diodová žárovka jde namontovat do jakéhokoliv svítidla. Do malé lampičky je potřeba menší než do velkého lustru. V detailu každé žárovky a rovněž na jejím obalu se vždy udává výška, délka a průměr.

3. Patice, závit

S výše uvedeným bodem souvisí i tento. Nestačí mít jen správnou velikost, ale důležitý je typ závitu, nebo patice. LED žárovky jsou nejčastěji k dispozici v závitech E27 (velký závit) a E14 (malý závit neboli miňonky) a v patici GU10 (především pro bodová světla). Pro snazší orientaci si všechny světelné zdroje můžete v našem e-shopu osvetlenisvitidla.cz vyfiltrovat podle dané patice. 

4. Barva světla

Jistě jste si již všimli, že někdy žárovka svítí dožluta, jindy zase trochu domodra. Může za to takzvaná teplota chromatičnosti, která je dána počtem kelvinů. Pro relaxační zažloutlé světlo, takové, jaké dávají klasické žárovky, je hodnota 2 600 až 3 200 kelvinů, pro snazší zapamatování se mluví o teple bílé barvě. Doporučujeme ji do ložnice či obývacího pokoje. Do kuchyně a koupelny je vhodnější jasnější světlo s chladně bílou barvou, což odpovídá 4 600 až 5 000 kelvinů. Nad 5 000 kelvinů se potom jedná o denní bílou barvu, které už je trochu zamodralé. Používá se hlavně do hal a kanceláří. 5. Zobrazení barev

Není důležité jenom jakou barvu světla LED diodová žárovka vyzařuje, ale také jak jsou v jejím osvětlení vidět barvy, tedy aby červená byla opravdu červená a černá zase černá. Takzvaný index podání barev se udává v hodnotách od 0 do 100, přičemž při hodnotě 0 nejsou vidět žádné barvy, při hodnotě 100 je naopak úplné barevné podání. Dnes má většina běžných LED žárovek index (značka Ra) 80. To je dostačující, například ale pro focení je lepší vyšší hodnota, takže doporučujeme dražší typy LED žárovek.

6. Vyzařovací úhel a rozptyl

U LED žárovek bývají definovány i vyzařovací úhly, to znamená, jak velký rozptyl světlo má. Například pro zdroj do lutru je potřeba větší úhel než pro lampičku. 

7. Počet hodin svícení

LEd žárovka sice bývá nejdražším světelným zdrojem, ale zase má největší životnost.  Průměrně vydrží svítit kolem 30 až 40 000 hodin. Většinou platí, že s vyšší cenou se počet hodin svícení prodlužuje. 


LED žárovky nyní nabízíme velmi výhodně, ceny začínají již od 53 Kč. Například LED žárovku Panasonic o svítivosti 340 lm a teple bílé barvě teď prodáváme za 126 Kč, sleva je více než 70 %! 

Copyright © 1990 – 2019 Donoci, s.r.o.