volejte 515 555 113 až do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

Jaký vybrat LED pásek do kuchyně

Pro většinu z nás je vaření zábavou. K tomu, abychom v kuchyni mohli neomezeně pracovat, musíme vybrat vhodné osvětlení. Jestliže se rozhodneme pro LED pásek, budeme jistě spokojeni jak po stránce ekonomické, neboť nám šetří elektrickou energii, a v neposlední řadě podtrhnou design celé kuchyně

LED pásek tvoří LED diody vsazené do ohebného lepícího pásku. Je to osvětlení nadčasové a moderní, takže se díky tomu hodí i do atypických prostor, např. kuchyňských linek dělaných na zakázku. LED pásky nám v podstatě usnadňují práci v kuchyni. Hlavní výhodou je jejich dlouhá životnost, zajištěná správnou instalací, výše zmíněná malá spotřeba a nakonec přizpůsobivost celému kuchyňskému prostoru. Díky ohebnosti je možné jej umístit tam, kde by se většina svítidel nevešla pro svou „velikost“. LED páskem nemusí být osvětlená jen samotná pracovní deska kuchyňské linky. Můžeme si nasvítit také police, vnitřní části skříněk. Určitě i různé temnější kouty a místa v kuchyni lépe využijeme, když budou nasvícena LED páskem.
 

Jaký světelný tok LED pásku zvolit do kuchyně?

LED pásek, sloužící pro osvětlení kuchyňské linky, by měl mít světelný tok více než 1000 lm na jeden metr délky. Pro designové podsvícení polic, soklů a hran korpusů naopak zvolíme méně než 1000 lm.Nejčastěji je používaný LED pásek s příkonem 12 W/m. Pro osvětlení soklu nebo skříněk nám postačí světelný tok s příkonem 4,8 W/m. Ovšem použít můžeme i pásky s vysokou nebo extra vysokou svítivosti. Konečný výběr se bude určitě odvíjet od vkusu dotyčného a barvy kuchyně. LED pásky se vyrábí v těchto barevných provedeních:
  • CW -studená bílá – ledově bílá – podobná barvě klasické zářivky
  • NW – neutrální (denní) bílá – blízká svítícímu slunci za jasné oblohy
  • WW – teplá bílá – světlo podobné světlu klasické žárovky
 
Zvolit si barvu světla LED pásku není jednoznačnou záležitostí. Pro moderní kuchyni je vhodná bílá studená nebo neutrální. Neutrální nebo teplou můžeme použít pro rustikální kuchyni. Pro kombinaci černé pracovní desky a bílých skříněk využijeme studenou ledovou. Pro ty, jimž vadí studené světlo zářivky, je tu teplá bílá. Je příjemnější pro oči, vhodná jako noční osvětlení, světlo z ní není tak ostré. Nakonec jsou mezi námi tací, kteří využijí barvu světla LED pásků studenou bílou pro celý dům, ale to už je otázkou vkusu. LED pásky se standarně vyrábí v návinu 5 metrů, dají se prodlužovat na vyznačených místech nebo spojovat pájením nebo spojkami. Dělit je můžeme stříháním po jednotlivých modulech. Tedy prostor, který bude osvícen, záleží na námi zvolené délce pásku. LED pásky nesvítí samostatně, takže musíme počítat s koupí a následným připojením na napájecí zdroj. Na výběr máme LED zdroje s kabelem, které se zapojí do již existující zásuvky. Vestavný LED zdroj je určen pro zapojení na přívodní kabel 230 V.
 

Jak vybereme správný zdroj pro LED pásky?

Např. dlouhodobý provoz požaduje zdroj s dostatečně vysokým výstupním výkonem a ve vhodném provedení.Sílu zdroje vypočítáme snadno. Vynásobíme příkon a délku LED pásku. Takže zakoupíme-li 5 metrů LED pásku s příkonem 7,2 W/m, příkon 5-ti metrů je 36 W. Tudíž v tomto případě by měl být dostačující 50 W zdroj. Doporučuje se obecně zdroj voli alespoň s 15 – 20% rezervou oproti příkonu světelného zdroje. Pro perfektní fungování LED pásků od výkonu 12 W/m je vhodné zajistit chlazení. K tomu nám poslouží aluminiové profily. Mimo chlazení poskytují ochranu a dávají jejich vzhledu nový rozměr. Přehříváním se snižuje životnost LED pásku, a to jistě nechceme.
 
K profilům jsou nabízeny mléčné nebo čiré kryty. Mléčné kryty jsou pro ty, kteří chtějí skrýt jednotlivé body pásku. Profily se nabízí např. těchto v provedeních: nástěnné, voděodolné, vestavné na zafrézování. Pokud nechceme na kuchyňské lince používat hliníkové profily, zvolíme si pásek s příkonem 9,6 W/m. Profil se při klasických rozměrech pracovní desky a skříněk umístí tak, aby vyšel přibližně na střed pracovní desky. Spínání LED pásků můžeme zajistit klasickým vypínačem na stěně. Pokud požadujeme vyšší komfort, zvolíme si tlačítkové, dotykové nebo bezdotykové vypínače. Oblíbenými modely jsou 12 V ovladač na mávnutí nebo jeho 230 V varianta. Dále se nabízí skříňový spínač, nebo skříňový spínač mini, který se instaluje za dvířka skříněk. Při otevření skříňky spínač sepne a pásky uvnitř skříňky se rozsvítí. Za zmínku stojí i dotykový ovladač do profilu, kdy se dotkneme kovové části hliníkového profilu.
 
LED pásky do kuchyně
 

Copyright © 1990 – 2019 Donoci, s.r.o.