volejte 515 555 113 až do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

Jak vybrat vhodnou LED žárovku

Každý z nás se určitě ocitl v situaci, kdy doma dosloužila obyčejná, jinak řečeno vláknová žárovka. A co teď? Pořídit opět kalsickou žárovku? Nebo už raději nějakou lepší, třeba LED žárovku?

Obyčejná vlákonová žárovka má sice nízké pořizovací náklady, za to spotřeba je poměrně vysoká. Žárovka spotřebuje 95 – 98 % elektřiny na výrobu tepla, pouhých 2 – 5 % je použito na vytvoření světla. Jako vhodnou alternativu můžeme zvolit LED žárovku. Ta na vytvoření světla využije 75 – 85 %, z toho důvodu spotřebuje méně elektřiny při zachování stejné svítivosti. Když se rozhodneme pro koupi LED žárovky, je důležité znát několik parametrů, kterými se při samotné koupi řídit.
 

Jak vybrat LED žárovku

 •  Jistě nás bude zajímat svítivost nebo také světelný tok – oba tyto názvy vystihují intenzitu světla, kterou je žárovka schopna vyvinout. Jednotkou svítivosti je kandela (cd) a při nákupu žárovky se s touto veličinou nesetkáte. Na obalech žárovek se setkáme s veličinou světelného toku, jehož jednotkou je lumen (lm). Světelný tok je velmi důležitá veličina, které bychom měli věnovat velkou pozornost při správném výběru osvětlení. Světelný tok se špatně měří, a proto je kontrola údajů dosti obtížná. Při výběru je tudíž dobré spoléhat na svůj subjektivní dojem. 
 • Dále nás bude zajímat barva světla, kterou žárovka vyzařuje. Vyrábí se v několika variantách teploty světla, která se udává v Kelvinech (K). Čím vyšší je hodnota, tak tím studenější světlo z žárovky vyzařuje. Takže pokud si vybíráme žárovku pro práci v kanceláři, vybereme si barvu studenou. K odpočinku si zvolíme žárovku teplé barvy. Pro porovnání klasické a LED žárovky uvedu příklad: 25 W obyčejná žárovka se dá přirovnat přibližně 220 – 250 lm, 40 W /410 – 470 lm, 60 W/ 700 – 810 lm, 100 W/ 1300 – 1530 lm. Nejčastěji můžemže narazit na tyto zhotovení žárovek: –teplá bílá (2700 - 4500K), ta se nejblíže podobá klasické žárovce, světlo má žlutý nádech, předměty při tomto světle působí měkce, prostory útulně a osoby mají přirozenou barvu, hodí sedo jídelen, obývacích pokojů, ložnic –denní nebo čistě bílá (4500- 6500K) , předměty osvětlené tímto světlem mají chladnější nádech, pokožka lidí je jemně namodralá, využije se např. v pracovnách nebo do lamp pro čtení –studená bílá (6500 - 9000 K), tohle světlo vyzařuje namodralý odstín, hodí se pro osvětlení venkovních prostor nebo pro velké plochy, žárovky tohoto typu mají nejvyšší svítivost Abychom se cítili příjemně, je důležité vybrat vhodnou barvu světla. Zároveň však chceme i dostatečnou svítivost. Obecně platí, že čím je světlo LED žárovky chladnější, má vyšší svítivost.
 • Nesmíme ani zapomenout na rozměr žárovky, před její koupí je dobré si prostor ve svítidle proměřit a prohlédnout si rozěmry LED žárovky, kterou chceme původní žárovku nahradit. 
Dalším parametrem, který je neméně důležitý, je provedení nebo tvar žárovky, jež se vyrábí v několika tvarech. Rozdíl není jen estetický, záleží také na úhu osvětlení, nebo-li rozsahu plochy, kterou osvětlí. Na výběr máme z následujících možností:
 • klasické LED žárovky se tvarem podobají klasické vláknové žárovce, používají se standardně pro osvětlení domácností.
 • LED kukuřice najde uplatnění ve stolních lampách, zde je výhodou rozptyl světla v úhlu až 360 °, vypadá jako válec pokrytý LED diodami, proto název kukuřice.
 • bodové LED žárovky se používají tehdy, chceme-li nasvítit určité místo, zde se rozptyl pohybuje mezi 90 – 120° Typy LED diod a životnost jsou další měřítka pro výběr vhodné žárovky:
 • LED diody DIP (DUAL IN-LINE) jsou nejstaršími typy diod, mají nižší účinnost, průměrná životnost je 20 000 hodin, max světelný tok je 70 lm/W
 • LED diody SMD (SURFACE MOUNT DEVICE) jsou modernějším provedením, výhodou je menší velikost a delší životnost, liší se tvarem a svítivostí, jejich průměrná životnost je až 100 000 hodin, max světelný tok je až 120 lm/W
 • LED diody COB/MCCOB (MULTIPLE CHIPS ON BOARD) – diody pro průmyslové osvětlení nebo bodová svítidla, průměrná životnost je až 100 000 hodin, max světelný tok je až 120 lm/W
 
Dalším údajem je výkon žárovek, udávaný ve Wattech. Výkon LED žárovky není úměrný její svítivosti, proto se jím neřídíme při výběru síly, jak se to dělalo u klasické žárovky. Příkon LED žárovky závisí na počtu diod a jejich svítivosti, dále na barevné teplotě. Patice je také důležitý při výběru žárovky. Mají různé rozměry, několik pro přiblížení:
 • E14 má užší závit, rozšířený především v menších lampičkách, průměr závitu je 14 milimetrů, ve srovnání se žárovkami E 27 bývá menší.
 • E27 je nejrozšířenější závit, stejný se používá pro halogenní nebo klasické žárovky, má průměr 27 milimetr.
 • G9 patice se používá pro nástěnná nebo stropní svítidla, tvoří ji dva placaté kolíčky, žárovka se nešroubuje, jen se zasune.
 • G13/T-8 patice má průměr 26 milimetrů, je určená pro osvětlení velkých hal a nebo kanceláří.
 • GU5,3/ MR16 – tyto obě patice tvoří dva kolíčky s roztečí 5,3 milimetrů bez zakončení, žárovka se zasunuje, využítí najde u bodových svítidel, v kuchyních, koupelnách, ve kterých jsou svítidla napojena na 12 V (je zapotřebí transformátor).
 • GU 10 patice je používaná v bodových světlech, koupelnách, podhledech, kuchyních, má dva krátké kolíčky s válečky na konci a roztečí 5 milimetrů, nešroubuje se
 
Když to celé shrneme, LED žárovka má nízkou spotřebu (energetická třída A, oproti klasické žárovce, která má E – G), dlouhou životnost, svítí hned naplno, je odolná vůči nárazům, nezahřívá se, není citlivá na rozsvěcení/ zhasínání, neobsahuje rtuť, nevyzařuje ultrafialové ani infračervené světlo. Jedinou nevýhodou jsou vyšší pořizovací náklady, které se postupem času dostanou do přijatelné podoby.
 
LED žárovkyJak vybrat LED žárovku
 

SOUVISEJÍCÍ produkty

Copyright © 1990 – 2019 Donoci, s.r.o.