volejte 515 555 113 až do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

Jak osvětlit akvárium?

Rozhodli jste si pořídit akvárium? Pak budete potřebovat i správné osvětlení. Vhodné osvětlení vybírejte podle toho, co budete v akváriu pěstovat.

Před koupí akvária si rozmyslete, jestli si hodláte jen tak posvítit na rybičky, nebo chcete mít v akváriu i živé rostliny. Slabá zářivka postačí na osvětlení rybiček, ale pro rostliny je takové světlo nevhodné. Příliš světla způsobuje, že v akváriu začnou růst ve zvýšené míře řasy, díky ohřívání vody od zářivek. Naopak nedostatek světla nebude vyhovovat rostlinám. Najděte si to nejlepší osvětlení pro své akvárium.
 
 

Akvárium bez rostlin

V akváriu bez rostlin bude stačit jedna zářivka po celé délce akvária. To znamená, že pokud si koupíte akvárium dlouhé 100 cm, budete potřebovat zářivku v délce 90 cm. Umístit ji můžete do krytu, nebo ji zavěsit.
 
 

Akvárium s nižším počtem rostlin

U těchto akvárií je dobré dát na délku dvě až tři zářivky. Jestli si zvolíte osvětlovací rampu, bude lepší osadit ji třemi zářivkami, protože rampa je od hladiny akvária výš než zářivky zabudované v krytu.

Akvárium s náročnějšími rostlinami

Pokud jste se rozhodli u rybiček pěstovat i náročnější rostliny, bude nutné pořídit tři až čtyři zářivky na délku akvária. V případě použití osvětlovací rampy nebo závěsného osvětlení, dejte rovnou řtyři zářivky. Někdo může říci, že je to plýtvání energií, ale umístění osvětlovacích ramp několik centimetrů nad hladinou akvárií má svůj význam. Omezí se růst řas v horní polovině akvária. Při použití osvětlení v krytu je většinou v horním patře akvária nadbytek světla.
Výhodou závěsného osvětlení je to, že jde množství světla doladit přiblížením nebo oddálením od hladiny akvária.
 
 
 
 

Typy osvětlení

Existuje mnoho druhů zářivek. Nejčastěji používané zářivky v akvaristice jsou T8 a T5, které se dělí na HO (high output) a PC (power compact). Tyto zářivky umožňují lepší propustnoust světla a jsou vhodnější do hlubších akvárií. 
Druh zářivek a barevná teplota:
- zářivka 865 - bílá barva (studená, denní bílá)
- zářivka 840 - barva lehce do žluta (denní bílá)
- zářivka 830 - výrazně žlutá barva (teplá bílá)
- zářivka 827 - úplně žlutá (klasická žárovka)
Doba svícení: Fotosyntéza probíhá pouze za světla. Proto musíme uspokojit potřeby rostlin v akváriu a dopřát jim dostatek světla. Ideální doba svícení je asi 8-10 hodin denně.
 
 
 
 

Copyright © 1990 – 2019 Donoci, s.r.o.