volejte 515 555 113 až do 18 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

BATERIE

Jak je to s bateriemi? Rozdíly, výhody - alkalické nebo lithiové? Vyplatí se připlatit si za dražší nebo stejnou službu udělají i levnější?

BATERIE, ČLÁNKY, AKUMULÁTORY

Dálkový ovladač, autíčko, mluvící panenka, holicí strojek, svítilny,... Všechny uvedené hračky a elektroničtí pomocníci mají jedno společné, a sice že jsou nenasytnými spotřebiteli elektrické energie dodávané formou baterií či monočlánků. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí dozvědět více o rozdílech mezi jednotlivými druhy těchto zdrojů energie, vítejte. Na začátek si ujasníme, jak správně nazývat baterie, tedy monočlánky, nebo vlastně akumulátory?
- Článek (galvanický článek), označení pro chemický zdroj energie (napětí)
- Monočlánek - chemický zdroj energie skládající se z jednoho článku
- Baterie - skládá se z více monočlánků
- Primární články - pouze na jedno použití
- Akumulátor - označení pro nabíjecí články
Výčet je pouze pro zajímavost, nejvíce zažité označení pro veškeré zdroje energie je jednoduše ,,baterie".
 

PRIMÁRNÍ ČLÁNKY (BATERIE)

Primární (jednorázové) galvanické články najdeme téměř v každém supermarketu. Cenově se pohybují od pár korun až po desítky korun za jeden článek, a těžko se dá pouze podle obalu posoudit, zda požadovaná cena odpovídá kvalitě. Tyto galvanické články jsou s námi více jak sto let a za tu dobu se stali našimi nedílnými pomocníky. V dnešní době mají velkého konkurenta v nabíjecích článcích - akumulátorech, a pro jednorázové články zůstává méně vhodných příležitostí efektivního využití. Primární články se liší podle tvaru a použité chemie. Nejčastěji se s nimi setkáváme v podobě tužkových (AA) a mikrotužkových (AAA) monočlánků, popřípadě s monočlánky o velikosti C a D.
 
 baterie

ALKALICKÉ BATERIE

Alkalické baterie jsou dnes nejrozšířenější na trhu, a pokud už kupujeme primární články, tak se vyplatí sáhnout po alkalických. Většina alkalických článků má nominální hodnotu 1,5V.
 
VÝHODY A NEVÝHODY alkalických baterií: mezi velkou výhodu těchto článků patří dlouhá životnost a nízké samovybíjení. Díky tomu mohou alkalické články dodávat energii nenáročnému elektrickému zařízení až několik let. Navíc jsou cenově dostupné. Alkalické články velmi špatně snáší nízké teploty, jejich kapacita výrazně klesá v prostředí pod bodem mrazu. Vysoké teploty zase mohou přispět k tzv. vytečení alkalického článku.
Alkalickou baterii rozeznáme podle označení: slovem alkaline, nebo typovým označením nejpoužívanějších článků LR03 (AAA) či LR6 (AA), kdy písmeno L na začátku označení udává alkalickou baterii.
 

LITHIOVÉ BATERIE

Primární lithiové články nejsou nabíjecí, ale pozor, nezaměňovat s Lithium-iontovými (Li-ion) články, které nabíjecí jsou a hojně se využívají jako zdroj energie pro mobilní telefony či pro notebooky.
Nejčastěji se s lithiovými články setkáváme v podobě 3V placatých (knoflíkových - CR20xx) baterií, které se používají např: ve sportovních hodinkách, kuchyňských vahách, apod. Na trhu jsou i 9V lithiové baterie a baterie velikosti AA nebo AAA (1,5V). 
 
VÝHODY A NEVÝHODY lithiových baterií: hlavní výhodou lithiových baterií je jejich nízká váha, vysoká životnost a velmi nízké samovybíjení. Jsou vhodné i do zařízení s vyšším odběrem proudu. Lithiové baterie mnohem lépe snáší nízké teploty a mohou být vhodnou náhradou za alkalické. Poskytují větší kapacitu, ale jsou podstatně dražší.
 
POZOR: lithiové články se dají sehnat i ve velikostech AA také s napětím vyšším než 1,5V. Např: 3,6V. Pokud takovou baterii zaměníte za klasickou 1,5V AA, zcela jistě dané zařízení zničíte.
 
 
 
JAK SPRÁVNĚ VYBRAT?
 
Primární baterie jsou nejstarším typem článků, nabízí relativně malou kapacitu a žádné větší výhody.
Alkalické baterie mají vyšší kapacitu a delší životnost, díky malému samovybíjení. Nelze je použít při nízkých, ani vysokých teplotách. Jsou ale dostupné cenově.
Lithiové baterie použijeme v energeticky náročnějších zařízeních, nevadí jim teplotní výkyvy, ale jsou finančně náročné. V těchto zařízeních raději využíváme nabíjecí akumulátory. 

Copyright © 1990 – 2020 Donoci, s.r.o. Info o zpracování osobních údajů. i