volejte 515 555 113 až do 20 hodin

V košíku máte 0 0 Do dopravy zdarma zbýva 9999,- Kč
0
Oblíbené produkty:
0

Nemáte žádné oblíbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Menu

Barva světla

Barva světla ovlivňuje vzhled předmětů i osob. Méně známá skutečnost je, že barva světla nás může povzbuzovat nebo navozovat pocit relaxace.

Barva světla

Světlo má svoji intenzitu a barvu. Dva prvky, které přizpůsobujeme svým potřebám. Využíváme vlastností světla k modelování prostoru. Jeho intenzita a zabarvení v nás vyvolává subjektivní pocity a nálady. Neméně důležitá je i hra světla a stínu.
 
 
tepkota berev 
Barva světla neboli chromatičnost, vyjadřuje barevné vnímání světla, tedy jaké barevné světlo žárovka vydává, jestli žlutou, jasně bílou nebo spíše do modra. Barva (teplota) světla se udává v Kelvinech (K). Čím vyšší hodnota, tím chladnější barva světla a naopak. I samotné barvy, použité v interiéru, lze pomocí světla zdůraznit či pozměnit: bílé stěny, chrom, nerez a lakované povrchy odráží až 80% světla, které na ně dopadá. Matné nebo tmavé plochy světlo naopak pohlcují.
 
barvy lamp 

Teplé světlo

Teplejší odstíny světla se pohybují v rozmezí 2700K - 3300K, nažloutlé světlo. Těchto barev světla využíváme především v obývacím pokoji, ložnici a dětském pokoji. Obývací pokoj je ideální prostor pro volné chvíle s rodinou, sledování televize, čtení nebo relaxaci. Už si nevystačíme pouze s jedním centrálním stropním svítidlem. Snažíme se o více světelných zdrojů, například podsvícení televize, které by mělo být tlumené a teplé. Dále oceníme stojací lampu, umístěnou vedle křesla nebo pohovky, pro zamezení ostrým přechodům mezi světlem z obrazovky a okolní tmou.
posezeni_barva svetlaosvetleni televize - barvy svetla
 
Ložnici kromě celkového osvětlení stropním svítidlem, doplníme o lampičky na nočních stolcích s tlumeným teplým světlem a toaletní stolek se zrcadlem naopak vybavíme o halogenová bodová světla (kvůli péči o pleť). Podobně je na tom i osvětlení dětských pokojů. Pro pocit bezpečí dětí použijeme jako hlavní osvětlení dětské stropní svítidlo, které dolpníme o stolní lampu na pracovním stole, lampičkou na nočním stolku nebo použijeme nástěnné svítidlo.
V celé domácnosti oceníme i možnost inteligentního osvětlení, kde si sami můžeme regulovat barvu a intenzitu osvětlení (tzv. stmíváním).
 
loznice _svetla 
 
 
 

Denní bílé světlo - neutrální barva světla

Neutrální - denní odstíny světla mají rozmezí 3300K - 5500K, čisté bílé světlo. Denní světlo používáme převážně k osvětlení pracoven, předsíní a kanceláří. Po otevření vstupních dveří potřebujeme rozsvítit, abychom se zorientovali. K hlavnímu osvětlení předsíně zvolíme buď stropní nebo závěsné svítidlo. Jako doplňkový zdroj světla se hodí bodová směrová svítidla nebo zářivková světla, na nasvícení věšáků, zrcadla a botníku.
Velmi důležité je kvalitní osvětlení pracovny. Plocha pracovního stolu musí být dobře nasvícená. Hodiny strávené pracovní činností při špatném osvětlení způsobují rychlou únavu a zarudlé oči. Základem není jen hlavní světelný zdroj u stropu, ale také stolní lampa s kloubovým ramenem, pro snadnější nasměrování toku světla. Pracovní stůl osvětlujeme s ohledem na to, kterou rukou píšeme (zprava nebo zleva).
 
 
parovna_osvetleni 

Studené barvy světla

 Studené, chladné odstíny světla bývají v tozmezí 5500K - 6500K, namodralé světlo. Studené světlo je vhodné do kuchyní a koupelen. Kulinářský prostor je stěžejním místem domácnosti, abychom předešli různým zraněním při přípravě jídla, věnujeme osvětlení velkou pozornost. Vhodná jsou zářivková světla pro nasvícení pracovní plochy. Do hrnce na plotně vidíme díky světlu zabudovanému v digestoři. Samozdřejmostí je jedno centrální světlo, třeba nad jídelním stolem.Ve hře jsou i bodová světla pod kuchyňskou linkou.
 
osvetleni
 
Koupelnu lze nazvat mokrým provozem, proto dbáme na bezpečnost. Vybavit koupelnu vhodným osvětlením není snadné. Měli bychom dodržovat stanovená pravidla, jako je vzdálenost světel od vodních zdrojů, ale i osvětlení s krytí IP. V koupelně potřebujeme, jak výkonný zdroj světla, např. při holení nebo líčení, tak i slabší světlo pro relax ve vaně. Moderním a jednoduchým řešením je třeba zářivkové osvětlení kolem zrcadla.
IP krytí - o co jde? Stupeň krytí IP udává odolnost elektrických zařízení. Vyjadřuje se v tzv. IP kódu, který je tvořen písmeny IP následovanými dvěmi číslicemi. První číslice udává ochranu před vniknutím cizích předmětů, např. prachu. Druhá číslice udává stupeň krytí před vniknutím kapalin, např. vody. Platí pravidlo, že čím je číslice vyšší, tím je světlo před okolními podmínkami více chráněno. 
 
osvetleni koupelen 
 
 
V závěru je třeba se zmínit o speciálních barvách světla. Je to zvláštně kombinované spektrum barev, které jsou určeny například pro uzeniny, lahůdky, ovoce nebo květiny, které díky tomu vypadají přirozeně a čerstvě. Zvláštní spektrální rozsah barev se využívá i pro osvětlení rostlin či akvárií nebo pro chov drobných živočichů. Jiné barevné provedení se využívá v laboratořích, pro galerie či muzea.
 
barvy svetla v akvariu 
 

Copyright © 1990 – 2019 Donoci, s.r.o.